Opravdu je třeba vypít dva litry vody?

Opravdu třeba vypít dva litry vody? S pravidelností příchodu léta každý rok se objevují články s neústupným tématem, kolik litrů vody do sebe nalít. V každém článku nám doporučují jiné množství. Jednou jsou to tři litry tekutin za den, jindy dva litry vody za den… V jednom jsou ale tyto rady zajedno: káva se do vody nepočítá a kolik kávy vypijeme, tolik vody musíme doplnit.



Lidské tělo se skládá z velké části z vody. Voda tvoří obsah buněk, tekutá je naše krev a vodu obsahují i ​​žaludeční šťávy a sliny, kterými trávíme potravu. Voda je základem potu, kterým je ochlazována pokožka těla v horku. A vodu ztrácíme i močením. Proto je důležité ji doplňovat. O to víc, čím rychleji ji naše tělo ztrácí.

Už jste našli ten omyl v úvodním textu? Některé články píší o doplňování vody jiné o doplňování tekutin. Protože tekutiny pro tělo, to není jen voda, kterou vypijeme. To je i voda například v polévce v závodní jídelně, ale i voda z jablka na svačinu a také z rajčat či jiné zeleniny, kterou jsme snědli na snídani. Nevěříte?

Udělejte pokus. Dejte si na snídani to, co obvykle. Řekněme chléb s jogurtovou pomazánkou a šunkou či sýrem. Zřejmě budete během snídaně žíznivý, takže si dáte sklenici džusu nebo šálek čaje. Na druhý den si nakrájejte dvě rajčata, a kousek papriky či okurky a jezte zeleninu spolu s chlebem. Na čaj nebo jiný nápoj si ani nevzpomenete. To je proto, že zelenina kromě vitamínů či vlákniny obsahuje i velké množství vody.

Lidem nemocným na ledviny lékaři doporučovali tři půllitry piva denně. Proč pivo? Neboť prý… Ale kdepak. Zkuste přesvědčit chlapa, aby si po snídani, po obědě a po večeři dal půl litru obyčejné vody z vodovodu… Zato ty tři piva si dá rád a dokonce i manželka mu je ochotně v obchodě koupí. Vedlejší efekt boje proti krizi je také nezanedbatelný 😉

Související:  Domácí majonéza

Tím jsem se dostal k tomu, že i pivo či jiné nápoje jsou dodavatelem vody. Výjimkou je káva a alkohol.

Kolik tedy té vody vypít přes den?

Opravdu třeba vypít dva litry vody? To záleží na okolní teplotě, od vaší hmotnosti a fyzické námahy. Správná odpověď je „dost“. Dost na to, abyste nebyli žíznivý. Když už cítíte žízeň, je právě pět minut po dvanácté. Také pokud vás bolí hlava, často je to právě pro chybějící tekutiny v těle. Nezapomínejte, že nejen v létě ve vedrech máte zvýšený výdej vody a třeba ji doplnit. Stejný problém je v zimě, při ústředním topení doma či v kanceláři. Vzduch ve vytopené místnosti je vysušený a přijímá vodu z těla, ať už vypocenou pokožkou nebo vydýchanou. A pokud máte kancelář vybavenou klimatizací, nebo dlouho cestujete v klimatizovaném autě, může vám voda také chybět. Klimatizace totiž odstraňuje vlhkost z ovzduší.

Nejlepší by bylo mít vodu, ať už v láhvi nebo karafě, po ruce a pít pravidelně. Skutečně potřebné množství po čase zjistíte sami. A nezapomínejte, že správné množství vody v těle mimo jiné i hydratuje vaši pokožku zevnitř a nemusíte si kupovat tolik drahých hydratačních krémů nebo trpět suchou pokožkou.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..