Běháme v zimě aneb rozumně a chytře

Vykonávat sport v zimě je velice náročný proces. Pokud se váš sport odehrává v areálu, pak na vás počasí s největší pravděpodobností nemá žádný vliv. Samozřejmě při pohledu z okna v odpoledních hodinách vás může zaskočit stmívání, které následně vystřídá pocit únavy. Jestliže ovšem milujete běhání, bude vaše aktivita svým způsobem více ohrožená. Na druhou stranu byste se neměli vzdávat toho, co milujete. I aktivita jako je běh se dá vykonávat v zimě, dodržíte-li základní pravidla.



Běhání v zimních dnech

Většina lidí si řekne, že běhání v zimě je nebezpečné, protože chladné počasí může snadněji napadnout naše tělo. Pokud se ovšem důkladně a řádně oblečete, nemáte se čeho bát. Jiní mohou vidět problém ve tmě a únavě, která na nich během chladnějších dnů přichází. I to má své řešení. Proč nechodit běhat ihned poté, co vstanete? Jestliže chcete jít skutečně běhat, věřte nám, že najdete důvod, jak toho docílit, nikoli výmluvu. Běhání v zimě má i své výhody. Zbavíte se přebytečných kil navíc, které nejspíš máte z Vánoc. Kromě toho odstraníte z těla všechny deprese.

I běhání v zimě má svá pravidla, o kterých jsme vám psali výše. Jedním z nich je teplota. Nikdy nechoďte běhat v době, kdy je venku méně než – 10 stupňů celsia. V tomhle případě už skutečně hazardujete se svým zdravím. Jestliže ale teploměr ukazuje hranici lehce pod nulou nebo nad nulou, nic vám nebrání v tom, jít si trochu zasportovat. V první řadě se však řádně zahřejte, to můžete provést ještě před samotným procesem. Jinými slovy zahřát se lze i doma.

Zapomeňte na rychlý běh

Dáváte si několik koleček kolem vašeho místa bydliště? V pořádku, jestliže jste ale zvyklí sem tam zrychlit a překonat svůj rekord, urychleně na to zapomeňte. V náročných chladných dnech by vás to mohlo stát zdraví. Raději běhejte volněji a co nejdéle. V žádném případě se nenamáhejte, ať si neublížíte. Kromě všech bodů, které jsme vám doposud sepsali je důležité správné oblečení. Na sobě byste neměli mít jednak málo, ale ani hodně vrstev. Všeho moc škodí, jak značí české přísloví. Pokud si myslíte, že nabalit se do svetru a bundy je správné, mýlíte se.

Související:  Jak na problémy s klouby a dnu

Držte se pravidla tří až čtyř vrstev. Volte raději tenčí vrstvy, protože je to při běhu daleko efektivnější než na sebe obléknout dvě hrubé. V případě, že vám bude teplo, můžete si jednu z vrstev sundat. Jestliže byste na sobě měli dvě hrubé vrstvy, nemáte co odhodit. V jedné vrstvě by vám byla zkrátka zima. Zkuste sáhnout po termo prádle, které pokryje spodní i vrchní část těla. Jde o první vrstvu, která vás tzv. obalí. Následuje například sportovní tričko a mikina. Teprve na závěr si na tyto vrstvy oblékněte bundu. Bunda by měla být taktéž sportovní, aby byla dělaná i do chladnějších podmínek.

Závěrem pár tipů

I při zimním běhání mějte u sebe láhev s vodou. Zapomenout nesmíte rozhodně na rukavice a šálu, která se postará o váš krk. Rukavice naopak budou chránit vaše ruce před ochladnutím. Jedině tak docílíte teplého pocitu při běhání v zimě.

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..