Není skalpel jako Scalpel

Při slově „skalpel“ se mnohým vybaví ostrý chirurgický nástroj, se kterým již měli tu čest. No jsou i tací, kteří při slově „Scalpel“ si představí jako žiletku ostrý model auta na dálkové ovládání, se kterým je možné závodit a vyhrávat. Kdo takový Scalpel vyrábí jak vlastně vypadá?



Dálkově ovládané modely, nebo hračky, dostat koupit nejen ve specializovaných obchodech či supermarketech, ale jsou často také vyráběny nadšenci a zručnými kutily. V závislosti na jejich určení se odvíjí i jejich kvalita či technické parametry a dosahované výkony. Některé mají za cíl pouze pobavit, jiné jsou určeny k dosahování špičkových sportovních výkonů a od toho se odvíjí nezřídka i jejich celková cena či náklady na používání.

Model Scalpel rakouské firmy Robitronic vychází z podstatně větších modelů automobilů, je však postaven v měřítku 1:18 a jeho celková délka je něco nad dvacet centimetrů.

Scalpel

Model auta je poháněn elektromotorem a malým akumulátorem a pomocí řídící aparatury je ovládán nejen směr jízdy ale i rychlost, brzda a zpátečka. Model připravený k jízdě má hmotnost cca 320 gramů a na jedno nabití vydrží jezdit až deset minut. Pak je třeba akumulátor vyměnit a model je připraven na další jízdu. Podle převodů, které zohledňují nejen délku závodní tratě, ale i její členitost, dosahuje model Scalpel rychlost 25 až 35 km/h. Pokud si představíme, že to autíčko jezdí na dráze široké asi jedne metr na celkové ploše cca 10×20 metrů, je to úctyhodný výkon.

Dráhy jsou postaveny většinou v halách na povrchu, tvořeném podkladovým kobercem, na kterém jeho měchové pneumatiky mají velmi dobrou přilnavost. Model patří mezi takzvané „zadokolky“, tedy modely aut poháněné pouze zadní nápravou. Navzdory své velikosti, či spíše malosti, auta mají diferenciál i nezávislé odpružení předních kol, nezřídka tlumiče pérování.

Pro všechny nadšence závodění s malými modely automobilů je Robitronic Scalpel dodáván jako stavebnice. Tedy v úhledné kartonové krabici dostanete všechny potřebné součástky, zabalené podle jednotlivých celků, spolu s přehledným „explozivním“ návodem na montáž. K modelu je nutné zakoupit regulátor otáček motoru, servo řízení a řídící soupravu. A pochopitelně pohonné baterie a jejich nabíječku. Pro soutěžního automodeláře-závodníka je však otázka nabíječky i řídící soupravy otázkou jen prvního nákupu při začátku závodění.

Mnoho jezdců však svůj model Scalpel upravuje a různé „tuninguje“. Nejčastěji mění rozvor z původních 129 mm, vhodný na členité dráhy, na 140 nebo 150 mm. Také jsou měněny některé plastové díly za duralové, často eloxované v oblíbené barvě závodníka.

Velkou výhodou modelu Robitronic Scalpel je nejen jeho malá velikost, ale i nízké provozní náklady. Malý motor je levný a vyžaduje malé baterky, které jsou také levnější, než ty velké do větších modelů. Malé baterky také nepotřebují silné a drahé nabíječky. Stejně tak kola se méně opotřebují a také méně stojí při nákupu. Vlastně všechny součástky, které se mohou v závodním zápalu poškodit, jsou velmi levné. A nakonec i závodění na menší dráze je levné, protože není třeba si pronajímat velkou sál a topit hodně prostoru.

Model Scalpel a jeho modifikace nejsou vhodné pro jízdu venku na asfaltu nebo parkovištích. No jsou ideální zábavou velkých chlapců a malých mužů na zimní víkendové dny.
 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 220 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Jméno *
E-mail *
Webová stránka

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..