Senioři a kultura: Mohou počítat se slevami na představení?
Málokdo tuší, že také senioři mají svůj svátek. Každoročně připadá na 1. října, a to od roku 1998. V souvislosti s ním se už i u nás pořádají různé akce. Jejich úkolem je skupinu seniorů, která jinak zůstává tak trochu opomíjená ostatní společností, znovu zviditelnit. Upozornit na její problémy, zeptat se seniorů, jak se jim u nás žije. Tento den také přináší seniorům různé kulturní zážitky. Jaký je vlastně vůbec vztah seniorů ke kultuře?
Zajímavá výplň všedních dnů
V seniorském věku mají lidé konečně čas se kulturou zabývat. Může se nyní stát velmi zajímavou výplní jejich dnů. Vždyť ruku na srdce, kolikrát se vám ve víru pracovních dnů povedlo večer vyrazit do kina, do divadla, na koncert? Mnohdy jste kvůli pracovnímu vytížení vůbec neměli čas a akci museli na poslední chvíli zrušit. Teď v důchodu ale plyne čas klidněji, není tolik aktivit. Proto mají senioři i více času věnovat se dalším aktivitám, tedy svým koníčkům i návštěvám kulturních představení.
Zlatá kaplička je vstřícná lidem 65+
Jenže jsou kulturní instituce k seniorům vstřícné? Je třeba říci, že jak které. Obvykle naprostá většina různých muzeí, výstav, hradů či zámků nabízí seniorům snížené vstupné. To se samozřejmě vyplatí. Mnoho seniorů zvýhodněného vstupného využije a může se díky tomu jít podívat na výstavy apod. Česká divadla jsou vůči seniorům také dost vstřícná. Dobrou tradicí u pražských divadel je dělat generálky různých představení za velmi levné vstupné, které si senioři mohou dovolit. Slevy získávají ale i na běžná představení. Například pražské Národní divadlo dává seniorům ve věku 65+ vstupenky s 50% slevou, a to na vyhrazená místa všech představení, která má zařazené v repertoáru. Po předložení dokladu lze získat 2 vstupenky pro seniora a jeho doprovod.
Každé divadlo to má jinak
Ovšem i jiná pražská divadla nabízejí slevy, například 10 %, 40 %, 50 %, některá třeba jenom na vybraná představení a vybraná místa, nebo vstupenky za určitou zlevněnou cenu, třeba 50 Kč, 90 Kč, 170 Kč apod. Každé divadlo ovšem má podmínky určeny individuálně. Proto se rozhodně nelze spoléhat na to, že slevu dostanete. Vždy je třeba se předem informovat, jaké slevy se dostanou na určitá představení. Některá divadla slevy neposkytují vůbec (Divadlo na Vinohradech, Divadlo na Jezerce apod.)
Galerie projevují zájem o starší lidi
Hodně vstřícné jsou k seniorům třeba i pražské galerie. Veškeré expozice Národní galerie nabízejí pro lidi 65+ snížené vstupné 80 Kč. Galerie hlavního města Prahy je ještě vstřícnější, lidé ve věku 60+ mohou získat slevy na návštěvu expozice – zaplatí pouhých 60 Kč, u menších expozic dokonce jenom 30 Kč. Některé galerie nabízejí seniorům dokonce i volný vstup.
Ministerstvo uveřejňuje aktuální informace
Podobná situace bývá i v ostatních městech České republiky. Do mnoha divadel mohou senioři získat vstupenky se slevou, podobně i na další kulturní akce. Výjimku obvykle tvoří velké komerční akce, kde nebývají žádné slevy. Například koncerty velkých popových hvězd apod. Jestliže chtějí mít senioři bližší přehled, jakých se mohou v různých kulturních institucích po celé České republice dočkat, mohou si najít internetovou adresu http://www.mkcr.cz/cz/povinne-zverejnovane-informace/slevy-pro-seniory-452/ Tady na stránkách ministerstva kultury uvidí velmi obsáhlý a vyčerpávající přehled. Určitě si tam najdou něco, co je zaujme a nebude příliš drahé. Celkově se dá říci, že kulturní podniky podporují seniory, lákají je na svá představení zvýhodněnou cenou. Proto se rozhodně nemusíme obávat, že by u nás senioři v kulturní oblasti strádali.